Od první zkoušky rovnováhy k profesionálnímu cyklistovi
První jízda na kole je naprosto jedinečný okamžik v lidském životě. Dáme vám řadu užitečných tipů, jak se nejlépe naučit jezdit na kole. Jakmile děti zvládnou první základy, můžou si zlepšovat techniku jízdy při našich hravých cvičeních.
Celý článek
Celý článek
Celý článek
První krůčky na odrážedle: držení rovnováhy
Na začátku cyklistického dobrodružství je třeba se naučit na kole, resp. na odrážedle udržet rovnováhu. Probudit v dětech zvědavost, jakmile umí chodit. Ideálně v takovém prostředí, kde již pobíhají ostatní děti. Pozorováním ostatních dětí v nich totiž roste chuť se hýbat a zároveň od nich odkoukají pohyb! Když budete děti do něčeho tlačit, setkáte se v lepším případě tak akorát s nulovou odezvou. Samy si určují, kdy přišel ten správný okamžik nasednout na kolo. Když je sedlo nízko a řidítka vysoko, pak mají těžiště v podobné pozici jako při chůzi. Postupně se kroky na odrážedle protahují a z chůze je najednou jízda!
Tento proces se dá podpořit mírně klesajícím povrchem daleko od jakéhokoli provozu a stresových faktorů. I když je pro děti nejlogičtější zastavit pomocí nohou, jde v této fázi především o to, aby se již teď naučily správně brzdit. Až později přesedlají na kolo, půjde jim ovládat ruční brzdu levou zadní! Velmi vám ale klademe na srdce: je třeba mít pořád nasazenou helmu a rukavice.
Nohy na pedály aneb jak se naučit na kole za 15 minut
A teď do toho pojďme šlápnout. Z odrážedla je to k jízdnímu kolu menší krůček, než jak se na první pohled zdá. Jestli se vaše dítě naučilo držet rovnováhu již na odrážedle, pak pro něj bude přechod na kolo úplná hračka. A i kdyby nebyla, jednou se mu to určitě podaří! Důležité je mu ukázat spojitost mezi pedály a koly. Pak pochopí, jak funguje šlapání! Nejlepší bude, když mu vzápětí vysvětlíte, k čemu je a jak se ovládá zeleně označená zadní brzda.Většina dětí pochopí princip šlapání, když před nimi několikrát otočíte pedály. Uvidíte, že si to pak vaše ratolest bude chtít sama vyzkoušet a projet se. Řekněte svému dítěti, ať se pořád dívá dopředu a ať si potom zkusí přední a zadní brzdu, samozřejmě vše za nepatrné maminčiny či tatínkovy opory. Brzdy jsou barevně odlišené, aby si je začínající cyklista nepletl.
Jak si poradit s nástrahami terénu:
pilovat, zlepšovat se a dál se učit
Akční rádius se zvětšuje Děti už nejezdí jenom rovně, ale do kopce, do zatáček, s větrem jako o závod a svět jim leží u nohou. V sedle už dlouho vydrží bez sebemenší námahy a s tím rostou i možnosti, co všechno se dá objevovat. Jeden převod přestává stačit – chce to první přehazovačku! Na kolech woom se děti naučí rychle a lehce přehazovat. Pak je třeba se naučit bezpečně zdolávat překážky jak v přírodě, tak i v provozu.
Neustále se zdokonalovat. Ať už cestou do školy nebo odpoledne, když se jede ke kamarádům. Když máte kolo, získáváte mobilitu. Už Adam Opel věděl, že „žádný jiný vynález v sobě nesnoubí užitečné s příjemným tak, jako bicykl.“ Aby tento příjemný pocit přetrval, vyplatí se neustále zkoušet něco nového nebo si procvičovat to, co už se člověk naučil dříve. I přesto, že děti už dávno vědí, jak se jezdí.