riding tips from the pros at woom bikes

Od první zkoušky rovnováhy k profesionálnímu cyklistovi

První jízda na kole je naprosto jedinečný okamžik v lidském životě. Dáme vám řadu užitečných tipů, jak se nejlépe naučit jezdit na kole. Jakmile děti zvládnou první základy, můžou si zlepšovat techniku jízdy při našich hravých cvičeních.

První krůčky na odrážedle
Na začátku cyklistického dobrodružství je třeba se naučit na kole, resp. na odrážedle udržet rovnováhu. Probudit v dětech zvědavost, jakmile umí chodit.
Celý článek
Zvládnutí jízdy na kole za 15 minut
A teď do toho pojďme šlápnout. Z odrážedla je to k jízdnímu kolu menší krůček, než jak se na první pohled zdá.
Celý článek
Jak si poradit s nástrahami terénu
Akční rádius se zvětšuje. Děti už nejezdí jenom rovně, ale do kopce, do zatáček, s větrem jako o závod a svět jim leží u nohou.
Celý článek

První krůčky na odrážedle: držení rovnováhy

Na začátku cyklistického dobrodružství je třeba se naučit na kole, resp. na odrážedle udržet rovnováhu. Probudit v dětech zvědavost, jakmile umí chodit. Ideálně v takovém prostředí, kde již pobíhají ostatní děti. Pozorováním ostatních dětí v nich totiž roste chuť se hýbat a zároveň od nich odkoukají pohyb! Když budete děti do něčeho tlačit, setkáte se v lepším případě tak akorát s nulovou odezvou. Samy si určují, kdy přišel ten správný okamžik nasednout na kolo. Když je sedlo nízko a řidítka vysoko, pak mají těžiště v podobné pozici jako při chůzi. Postupně se kroky na odrážedle protahují a z chůze je najednou jízda!

Tento proces se dá podpořit mírně klesajícím povrchem daleko od jakéhokoli provozu a stresových faktorů. I když je pro děti nejlogičtější zastavit pomocí nohou, jde v této fázi především o to, aby se již teď naučily správně brzdit. Až později přesedlají na kolo, půjde jim ovládat ruční brzdu levou zadní! Velmi vám ale klademe na srdce: je třeba mít pořád nasazenou helmu a rukavice.

První „odrazové“ kroky se dítě učí posazené obkročmo na odrážedle s rukama na řidítkách. Nejlíp se učí napodobováním: prostě čapněte nové odrážedlo a vezměte svoji ratolest do parku, kde už sviští ostatní děti!
Krok 1: chůze
Tip 1: Nastavte sedlo do správné výšky. Dítě by mělo stát oběma nohama pevně na zemi. Mezi sedlem a zadkem dítěte by měly být minimálně 3 až 5 cm místa.
Tip 2: Na začátku mu můžete pomoct a podepřít ho v ramenou, dokud se po několika málo krůčcích nenaučí odrážet a jet na odrážedle stabilně.
Krůčky se začnou prodlužovat a po chůzi, kterou už má vaše dítě v malíku, konečně odlepí nohy od země. Po chvíli zkoušení si je dá za jízdy s patřičnou hrdostí nahoru!
Krok 2: Jízda
Tip 1: Jakmile se již vaše ratolest na odrážedle pohybuje více během než chůzí, můžete mu začít postupně po malých krůčcích zvedat sedlo.
V ideálním případě se dítě naučí brzdit již na odrážedle, protože na něm má ještě pevnou půdu po nohama. Brzda na odrážedle woom připravuje dětem půdu pro bezpečné a správné brzdění na kole. Pak – spolu s citem pro rovnováhu – nezbývá už nic jiného, než se na prvním kole naučit šlapat do pedálů!
Krok 3: Brzdění
Tip: Jakmile dítě úspěšně zvládne první odrážecí pokusy, můžete mu na zvednutém odrážedle ukázat, jak funguje brzda. Uvidí, jak se zadní kolo při zatáhnutí za brzdovou páčku zablokuje. Zatáhnout za ni velmi snadno a bezpečně dokážou ostatně už i ti nejmenší!

Nohy na pedály aneb jak se naučit na kole za 15 minut

A teď do toho pojďme šlápnout. Z odrážedla je to k jízdnímu kolu menší krůček, než jak se na první pohled zdá. Jestli se vaše dítě naučilo držet rovnováhu již na odrážedle, pak pro něj bude přechod na kolo úplná hračka. A i kdyby nebyla, jednou se mu to určitě podaří! Důležité je mu ukázat spojitost mezi pedály a koly. Pak pochopí, jak funguje šlapání! Nejlepší bude, když mu vzápětí vysvětlíte, k čemu je a jak se ovládá zeleně označená zadní brzda.Většina dětí pochopí princip šlapání, když před nimi několikrát otočíte pedály. Uvidíte, že si to pak vaše ratolest bude chtít sama vyzkoušet a projet se. Řekněte svému dítěti, ať se pořád dívá dopředu a ať si potom zkusí přední a zadní brzdu, samozřejmě vše za nepatrné maminčiny či tatínkovy opory. Brzdy jsou barevně odlišené, aby si je začínající cyklista nepletl.

Než se s dětmi pustíme do samotného procvičování, je dobré využít jejich zvědavosti a vysvětlit jim, jak kolo funguje. Pak se jim hned bude šlapat o poznání snáz! Když jsou děti zvyklé jezdit na odrážedle, pak se naučí i rychle šlapat na kole. Nezapomeňte na důležitou výbavu! Měly by mít helmu a rukavice.
Krok 1: Šlapání
Tip 1: Jestli chcete, aby vaše ratolest rychle pochopila, jak šlápnutím do pedálu roztočí zadní kolo, tak jim to jednoduše ukažte – stačí zvednout kolo a vší silou zatočit pedály. A pak kolo pomocí brzdy zabrzdit.
Tip 2: Sedlo byste měli nastavit do takové výšky, aby dítě dosáhlo nohama dobře na zem a mělo paty lehce ve vzduchu.
Tip 3: Při prvních pokusech byste měli dítě lehce přidržovat buď za ramena, nebo za sedlo. Opravdu jenom lehce, ne příliš pevně, a hlavně na kolo nemontujte postranní kolečka. Držení rovnováhy se dětí učí samy od sebe, přitom jim pomůže, když se trochu rozjedou.
Už se začíná blížit ten velký okamžik, už je téměř na dosah! I když dítě ještě lehce přidržujete, je důležité, aby samo cítilo sílu, která ho tlačí kupředu.
Krok 2: Jízda na kole
Tip 1: Jakmile začne šlapat samostatně, můžete se začít držet čím dál víc stranou a postupně ho přenechat kolu napospas.
Tip 2: Optimální je mít kolem sebe dostatek volného prostoru na mírně svažité rovině, kde nejsou překážky jako třeba patníky.
Během prvních metrů je vždycky důležité běžet vedle dítěte, abyste ho mohli v případě potřeby jemně zastavit nebo zabránit pádu. Po několika pokusech by si ale mělo samo vyzkoušet, jak se brzdí!
Krok 3: Brzdění a zastavení
Tip 1: Děti většinou brzdí instinktivně nohama. Proto byste si měli dát záležet na tom, abyste je co nejdřív naučili správně brzdit zelenou brzdovou páčkou! Nejlíp váš junior zastaví, když bude nejdřív brzdit a pak až dá nohy na zem!
Samostatný rozjezd z místa je posledním krokem k získání nezávislosti a podnikání dobrodružných výprav na dvou kolech. Když si přitom ohlídáte několik drobností, zvládne to váš junior hravě jedna dvě!
Krok 4: Samostatný rozjezd
Tip 1: Každé dítě má jednu nohu dominantní – kterou nohou rozšlapává šišky, pravou, nebo levou? Přesně tahle noha by měla stát na pedále, když se vaše dítě bude chtít rozjet, a sice v poloze 1 hodiny. A teď jen sednout na sedlo, jednou nohou na pedálu v té správné poloze, šlápnout a druhou nohou se odrazit od země.
Tip 2: Druhou možností je nacvičovat rozjezd stejně jako na odrážedle: prostě se odrážet a při dosažení potřebné rychlosti dát nohy na pedály.

Jak si poradit s nástrahami terénu:
pilovat, zlepšovat se a dál se učit

Akční rádius se zvětšuje Děti už nejezdí jenom rovně, ale do kopce, do zatáček, s větrem jako o závod a svět jim leží u nohou. V sedle už dlouho vydrží bez sebemenší námahy a s tím rostou i možnosti, co všechno se dá objevovat. Jeden převod přestává stačit – chce to první přehazovačku! Na kolech woom se děti naučí rychle a lehce přehazovat. Pak je třeba se naučit bezpečně zdolávat překážky jak v přírodě, tak i v provozu.

Neustále se zdokonalovat. Ať už cestou do školy nebo odpoledne, když se jede ke kamarádům. Když máte kolo, získáváte mobilitu. Už Adam Opel věděl, že „žádný jiný vynález v sobě nesnoubí užitečné s příjemným tak, jako bicykl.“ Aby tento příjemný pocit přetrval, vyplatí se neustále zkoušet něco nového nebo si procvičovat to, co už se člověk naučil dříve. I přesto, že děti už dávno vědí, jak se jezdí.

Když člověk dobře řadí, šetří materiál i vlastní síly! Nejlepší je, když budou děti řadit podle vašich pokynů – přitom se musí snažit řadit co nejtišeji.
Přehazování
Tip 1: Nejdřív by si to měly vyzkoušet společně s vámi na nějakém rovném povrchu. Řekněte jim, ať chvíli nešlapou, ukažte jim, jak otočit rukojetí, a pak ať lehce šlapou dál. Nechte je, ať si princip řazení vyzkouší samy, ideálně hravou formou: když chtějí jet rychleji, ať zařadí těžší převod, když pomaleji, tak lehčí převod.
Tip 2: Tiché řazení se dá cvičit v lehce kopcovitém terénu. Před kopcem je třeba to pořádně rozšlapat, pak se přestat tolik opírat do pedálů, přeřadit a jemně šlapat dál, než si řetěz sedne na nový převod.
Než se s dítětem odvážíte do silničního provozu, mělo by se nejdřív naučit suverénně zdolávat menší překážky. Během několika dobře cílených cvičení se dobře a bez kolize naučí přejíždět kořeny v parku, jet po štěrku nebo také po kluzkém povrchu.
Zdolávání překážek
Tip 1: Pokud mají děti bezpečně přejet přes nerovnosti, musí zaujmout tzv. základní postoj, kdy jsou pedály ve vodorovné poloze, nohy lehce pokrčené, rychlost jízdy střední, boky rovně nad středem kola, lokty směrem lehce pokrčené ven a ramena ve směru řidítek. V této pozici lze optimálně odpružit a přejet přes nerovnosti, aniž bychom se nechali vyvést z rovnováhy.
Tip 2: Děti se musí během jízdy naučit lehce nadhodit přední kolo, aby dokázaly přejet přes větší překážky, jako jsou kupříkladu obrubníky, a nevjely do nich. Nadhození kola se provádí ideálně tak, že silně šlápnete a lehce nadzvednete řidítka. Při nadzvedávání předního kola také pomůže, když se lehce zakloníte.
Tip 3: Překážkou může být i mokrá vozovka, listy nebo štěrk. Jízdu na kluzkém povrchu je třeba nacvičovat při pomalých rychlostech. To, jak se kolo chová při jízdě a během brzdění, by si měly děti ideálně zažít v předem určené zóně a zkoušet tak dlouho, dokud nebudou schopné zastavit přesně na vyznačené čáře.
Na delších túrách se jede líp se sedlem, které je vytažené trochu výš. Sedlo svému dítěti tedy jednoduše postupně zvyšujte až do okamžiku, kdy má nohy v kolenou lehce pokrčené a na zem dosáhne jen konečky prstů. Držení rovnováhy by ale před tím mělo mít už v malíku. K tomu vám můžeme dát následující tipy:
Zdokonalování rovnováhy
Tip 1: Děti by měly umět jezdit na kole s jednou rukou na řidítkách stejně bezpečně a suverénně jako s oběma rukama, a to ať už když ukazují, kam chtějí na křižovatce odbočit, nebo když si z obličeje otírají rozpláclé mouchy. Jízdu s jednou rukou na řidítkách je nejlepší nacvičovat během jízdy na rovném povrchu bez šlapání při středních rychlostech. Dítě by mělo nejdřív zkusit trochu uvolnit jednu ruku, na krátkou chvíli ji sundat z řidítek, a pak uvidí, co se stane. Ruku by pak mělo vzdalovat od řidítek postupně dál a dál.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb souhlasíte s používáním souborů cookies.  více informací