Kupujete kolo? Mějte oči na stopkách!

Na co si dát při kupování dětského kola pozor a čím jsou kola woom tak výjimečná

Sháníte pro svého potomka odrážedlo nebo jízdní kolo a ptáte se, podle čeho vybírat? Pak jste tady správně! V následujícím článku jsme pro vás připravili stručný návod se vším, co je důležité a co je třeba si při kupování kola ohlídat – zvlášť když to má být pro vašeho syna nebo vaši dceru úplně první kolo.

Úvodem ještě pár zásadních slov k tomu, kdy je správné a vhodné začít se učit jezdit na kole. Dítě by si mělo určit samo, kdy je na první cyklistické pokusy připravené, což by mělo vycházet z jeho vlastního zájmu a motivace. Kromě toho hraje samozřejmě rozhodující roli i výška postavy. Dosáhne dítě nohama pohodlně na zem a rukama na řidítka? Jestli ano, tak můžeme začít!

A nezapomínejme: Jízda na kole by měla být především zábava! Co všechno musí tedy kolo s ohledem na výše uvedené splňovat?

1. Hmotnost

Dobré dětské kolo musí být především lehké což je mimořádně důležité z hlediska jeho ovladatelnosti: Vaše dítě by mělo ostatně dokázat svoje kolo tlačit, zvednout, bez problémů se na něm rozjet a bez námahy na něm jezdit, aniž by to ze samé frustrace muselo vzdát hned po prvním pokusu. Na lehkém kole se zároveň lépe naučí držet rovnováhu.

Spousta běžných kol je kvůli svému mohutnému ocelovému rámu a zbytečným komponentům často pěkně těžká: váží 60, či dokonce až 70 procent tělesné hmotnosti dítěte. Pro dospělého, který má 80 kg, by to znamenalo, že by se měl učil jezdit na padesátikilovém kole.

Pokud má být pro dítě jízda na kole zábava bez těžkostí, nemělo by kolo vážit víc než 35 až 40 procent jeho tělesné hmotnosti.

Právě proto jsme při vývoji kol woom kladli mimořádný důraz na to, aby jejich váha byla co nejnižší. Tohoto cíle jsme dosáhli mimo jiné díky super lehkému rámu, lehkým hliníkovým ráfkům a také proto, že jsme nepoužili zbytečné komponenty, které jsou pro děti nevhodné . Naše kola tak skutečně patří mezi lehké váhy, které jsou až o 40 % lehčí než běžná dětská kola.

2. Velikost

Nejenom věk, ale i výška postavy a cyklistická zdatnost vašeho dítěte rozhodují o tom, jaká velikost rámu je ta správná. V žádném případě byste neměli kupovat kolo s tím, že ho váš potomek bude používat delší dobu. Kolo by mělo přesně odpovídat výšce vašeho dítěte, jinak to pro něj bude zbytečně těžké a nadšení z jízdy ho velmi rychle přejde.

Jak zjistit správnou velikost?Při nejnižší poloze sedla by vaše ratolest měla pohodlně dosáhnout nohama na zem, aniž by musela nějak výrazně měnit držení těla. Veškeré důležité informace k tomu, jak určit správnou velikost kola, si můžete přečíst zde.

Zároveň mějte na paměti, že hlavní komponenty kola můžete nastavit, a to tak, aby kolo optimálně odpovídalo výšce dítěte a rostlo spolu s ním. Na našich kolech woom se dá například upravit podle velikosti vašeho malého či už velkého cyklisty výška sedla, poloha řidítek a brzdové páčky .

Když už je řeč o vhodné velikosti – slyšeli jste už o našem programu upCYCLING ? Díky němu bude mít vaše dítě vždycky kolo v té správné velikosti a vy za to zároveň nezaplatíte celkově víc než za nějaké kompromisní řešení. Všechny podrobnosti se dozvíte zde.

3. Ergonomie

Dalším důležitým požadavkem je dětská ergonomie. Děti nejsou jenom dospělí v menším provedení – mají kratší prsty a nohy, jiný tvar pánve a užší ramena. Kolo a jeho komponenty by proto měly přesně odpovídat anatomii dětského těla a jeho potřebám. Při výběru kola je proto třeba se přesvědčit, jestli jsou na kole úzké gripy (rukojeti), které malé ruce bez problémů uchopí, a takové brzdové páčky, na které dosáhnou i dětské prsty a které se dají stisknout za použití minimální síly.

Čím vynikají naše kola woom z hlediska dětské ergonomie?

Zaprvé geometrií rámu , která má velký vliv na jízdní vlastnosti kola. Váš potomek se bude na kole cítit dobře a jízda na něm ho bude vůbec bavit jen tehdy, když mu kolo nabídne stabilní a hladkou jízdu . O stabilitu se u našich kol stará nízko posazené sedlo (= nižší těžiště) a o potřebnou hladkost jízdy plochý úhel hlavové tyče (úhel, který svírá hlavová trubka vůči jízdní rovině) spolu s dlouhým rozvorem (vzdálenost mezi přední a zadní osou).

Dítě na kole navíc díky nízké poloze sedla sedí vždy vzpřímeně a má tak o všem důležitém přehled. Díky nižšímu těžišti se mu zároveň snadněji udržuje rovnováha.

Na naše kola se sníženou horní rámovou trubkou váš biker lehce naskočí i z nich stejně snadno sesedne, a když se ocitne ve svízelné situaci, může dát nohy zase rychle na zem.

Během vývoje kol woom jsme brali ohled na ergonomické potřeby dětí nejen u geometrie rámu, ale i u dalších komponent. Díkyúzkému náboji zadního kolana našich odrážedlech woom 1 a woom 1 PLUS bude mít váš malý cyklista například extra prostor pro pohyb nohou při odrážení. Jako další příklad se dá zmínit sedlo , které je vyvinuté na míru dětské pánvi, dále speciálně navržené kliky , které jsou kratší, aby odpovídaly délce dětských nohou, a nejinak je tomu i u rozteče mezi pedály, která odpovídá užším bokům dítěte. Všechny tyto konstrukční vychytávky šetří kolenní klouby, protože je při šlapání není nutné namáhat v tak ostrých úhlech. Díky kratším klikám se také při průjezdu zatáčkou snižuje riziko, že by váš junior zavadil pedály o zem nebo špičkou boty o přední kolo.Kratší rozteč pedálů znamená optimální přenos síly a intuitivní šlapání .

4. Brzda

Pedálová brzda (tzv. torpédo) – mít, či nemít? Ptáte se správně, nakonec většina z nás se naučila jezdit na kole, na kterém byla připevněna rozviklaná postranní kolečka a brzdilo se pedály. Jakkoli je ale tato otázka oprávněná, naše odpověď zní: rozhodně ne. Koncept pedálové brzdy je dnes totiž už zastaralý . Jednak se s ní dá jenom velmi těžko brzdit přerušovaně a pak je také nutné, aby byly pedály ve správném úhlu a aby do nich byly opřené nohy, pokud má člověk vůbec začít brzdit. Ve vážných situacích tak vaše dítě s tímto typem brzdy nezačne brzdit včas, dostatečně silně nebo nezabrzdí vůbec. Navíc mu může bránit v rozjezdu chybějící volnoběh. Když totiž pedály nejsou ve správné poloze, dítě musí nejdřív sesednout, otočit pedály do správné polohy a teprve pak se může rozjet. Podobně odzvonilo i postranním pomocným kolečkům, protože působí proti intuitivnímu držení dobré rovnováhy. Nejlíp se ji vaše dítě naučí držet hned na odrážedle. A k tomu je třeba si uvědomit, že pedálová brzda a přídavná postranní kolečka zvyšují celkovou hmotnost kola.

Nejlepší jsou tedy ruční dětské brzdy , které lze stisknout i minimální silou malýma dětskýma ručičkama. Ruční brzdu už vaše dítě v ideálním případě zná z odrážedla. Když přesedlá na kolo, nemusí si pak znovu zvykat na něco jiného a může se plně soustředit na šlapání, které se musí naučit od nuly.

Z tohoto důvodu je i naše nejmenší odrážedlo woom 1 vybavené snadno ovladatelnou V-brzdou s brzdovou pákou šitou dětem na míru. A protože mladším dětem ještě dělá problémy rozlišovat mezi pravou a levou stranou, ovládají se zadní brzdy u našich nejmenších kol (woom 1+, 2 a 3) brzdovou páčkou označenou výrazně zelenou barvou . Vaše dítě si díky tomu nesplete přední a zadní brzdu a může se tak vyhnout pádu přes řidítka.

5. Zpracování

Dětské kolo musí něco vydržet a ideálně by ho měli podědit a používat ještě další sourozenci. Proto si pohlídejte, abyste vybrali kolo, které je kvalitně zpracované a které má i stejně kvalitní komponenty.

Často se však laicky nedá snadno posoudit, jestli je kolo zpracované kvalitně. Zeptejte se tedy, jak na vás kolo celkově působí, protože dobré a kvalitní kolo se skládá z mnoha navzájem sladěných detailů. Je mohutné a těžké a vypadá, jako by ho někdo bezcitně zbastlil na koleni? Když se na něm zkusí člověk projet, cvaká, nebo dokonce rachotí? Má hodně dílů vyrobených z plastu? Máte dojem, že komponenty jako např. světla nebo nosič jsou připevněny ledabyle nebo nestabilně? Od takového kola dejte radši ruce pryč.

Speciálně pak můžete ještě zkontrolovat, jestli například pevně drží gripy na řidítkách,jestli se neprotáčejí, nebo dokonce jestli nejdou sundat. To je důležité pro bezpečnost vašeho dítěte. Měli byste se také pozorně podívat na sedlo, které by mělo být z odolného a robustního materiálu, ale zároveň by nemělo být moc tvrdé.

Jak to, že mají naše kola woom tak vysokou kvalitu a slouží tak dlouho?

Lak nanesený v několika vrstváchchrání kvalitní hliníkový rám před poškozením a opotřebením materiálu. Dále používáme utěsněná průmyslová ložiska , do kterých nemůže proniknout prach ani voda. Kola mají výplet s nerezovými dráty;rámy jsou přesně a kvalitně svařené (svary,tedy přechody mezi trubkami, jsou krásně hladké a rovné). Na řidítkách našich kol jsou pevně přišroubovanégripy z nezávadného materiálu (modely woom 1 až woom 3), resp. mají přišroubovanou záslepku řidítek (modely woom 4 až woom 6) a naše sedla z nezávadného materiálu mají kevlarovou výztuž a jsou chráněna proti poškrábání nebo protržení, když si vaše dítě čas od času opře kolo o zeď. Zkrátka kvalitu našich kol poznáte na každém detailu.

6. Bezpečnost

Právě když se děti učí jezdit na kole, hraje bezpečnost důležitou roli. Nové pohyby při rozjezdu a šlapání jsou často spojené s pocitem nejistoty a problémy s udržením rovnováhy. Dobré dětské kolo by proto mělo mít pokud možno dostatek bezpečnostních prvků ,které výše uvedené problémy s motorikou podchytí a zajistí při jízdě na kole maximální bezpečnost, zvlášť když se na něm vaše dítě učí teprve jezdit.

Hodně dětských kol se historicky prodává s pěnovým chráničem uprostřed řidítek , což navozuje pocit, že je dítě nějak zvlášť chráněné. Jedná se ale spíš o módní výstřelek než funkční ochranný prvek. Raději si zkontrolujte, aby na důležitých místech , jako je představec nebo kliky, nevyčnívaly šrouby, protože se děti většinou zraní právě o ně.

Které komponenty stojí za mimořádnou bezpečností vašeho dítěte, když jede na kole woom?

Naše modely, počínaje nejmenším odrážedlem woom 1 a 16´´ kolem woom 3 konče, jsou vybaveny speciálně vyvinutým omezovačem natočení řidítek , který zabraňuje jejich přetočení a následnému pádu a obecně, když kolo jede rovně, přispívá ke stabilitě jízdy. Tyto modely mají zároveň chrániče konců řidítek. Kryt řetězu na prvních modelech kol woom 2 a woom 3 zabraňuje přiskřípnutí prstů a nohavic. Naše široké pláště s dobrou adhezí vždy optimálně drží, ať už jede vaše dítě na asfaltu, po štěrku nebo v lese. Viditelnost kola i za špatných světelných podmínek zajišťují postranní reflexní pruhy . Dále se váš potomek může i za deště pořádně opřít do širokých platformových pedálů , aniž by mu z nich sklouzly nohy. Díky speciálnímu představci bez vyčnívajících šroubů se zase nemusíte bát, že si o něj odře kolena nebo se nějak jinak zraní. A to je jen zlomek toho, co bychom mohli uvést ;)

Když už mluvíme o bezpečnosti – vaše dítě by mělo samozřejmě vždycky jezdit s helmou, která mu dobře padne. Dobré je mu také pořídit cyklistické rukavice , které chrání jemnou dětskou pokožku před větším zraněním v situacích, kdy zrovna spadne, protože tím prvním, co narazí na zem, bývají ve většině případů právě ruce.

Závěr

Investice do kvalitního dětského kola se vyplatí hned několikrát: jízda na dobrém kole je pro vaše dítě nejenom bezpečnější ,ale také se na něm naučí rychlejia bude mít z pohybu větší radost a bude ho to bavitTím si osvojuje základy pro celoživotní vztah k cyklistice a sportu. Sourozencům zároveň nemusíte pořizovat nové kolo, protože kolo vysoké kvality si může plnohodnotně užít i druhé a třetí dítě. Dalším argumentem pro opravdu kvalitní dětské kolo je jeho vysoká zůstatková hodnota – na běžných internetových bazarech takové kolo, které je stále plně funkční, prodáte téměř za cenu nového kola.

přejít na vyhledávač kol
Nahoru
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb souhlasíte s používáním souborů cookies.  více informací