ruler

Jak vybrat tu správnou velikost? Využijte našeho vyhledávače kol a vyberte svému cyklistovi model v té správné velikosti.

  1. Vaše dítě je velikostně mezi dvěma modely a vy si nejste jisti, jestli se ještě ten menší model vyplatí?
  2. Ptáte se, jestli vůbec potřebuje odrážedlo, nebo jestli už to rovnou zvládne na kole?
  3. Uvažujete, jestli by nešlo nějakou velikost kola přeskočit?

V tomto článku jsme pro vás připravili všechny důležité informace, jak vašemu dítěti vybrat to správné kolo woom!

Co vlastně přesně znamená "správná velikost"?

Každému dítěti perfektně sedne právě jedno kolo. Obecně platí, že byste kolo neměli kupovat příliš velké a doufat, že na něm bude vaše dítě moct jezdit delší dobu. Kolo by mělo přesně odpovídat aktuální výšce jeho postavy. U dětského kola může totiž pár centimetrů rozhodovat o tom, jestli se z cyklistiky stane frustrace, nebo radost. Správná velikost tedy znamená: když nastavíte sedlo do nejnižší polohy, vaše ratolest by měla pohodlně dosáhnout nohama na zem , aniž by musela nějak výrazně měnit držení těla nebo se nějak příliš namáhat. Právě u začátečníků a méně trénovaných dětí je oboustranný kontakt se zemí extrémně důležitý – jen tak získají pocit jistoty. Když se vaše dítě postaví oběma nohama na zem rozkročmo nad horní rámovou trubku, mělo by mít mezi ní a rozkrokem dostatek místa, aby se o ni při poněkud urychlených sestupech z kola nenarazilo.

position 1 position 2

Do sedla a hurá na věc!

Pokud máte tu možnost, pak než se rozhodnete nějaký konkrétní model koupit, nechte vaše dítě se na něm zkusmo projet. Poměrně rychle přitom zjistíte, jestli na kole dané velikosti dokáže jet s jistotou a jestli se na něm cítí dobře – jinými slovy, jestli je do toho celé hr a řekne si: do sedla a hurá na věc ! Nebo když se aspoň pokusí odvážně rozjet.

Pokud takovou možnost nemáte, můžete si vybrané kolo woom objednat zcela nezávazně na zkoušku, a když nebude dobře sedět, můžete ho během 30 dní bezplatně odeslat zpět a vyměnit. V takovém případě platíte pouze náklady na dodání kola. Jestli chcete vybrat model woom v té správné velikosti online, stačí využít našeho vyhledávače kol.

Vyhledávač modelů woom

Vyhledávač najdete pod heslem jízdní kola na horní liště. Po kliknutí na něj se vám zobrazí filtr nadepsaný větou: „Najděte vhodné kolo!“. Když do příslušných políček vyplníte všechny požadované údaje, vyjede vám kolo, které bychom vám v každém případě doporučili, aby se na něm vašemu dítěti jezdilo bezpečně a s radostí. Náš vyhledávač možná sice vypadá na první pohled opravdu jednoduše, ale za ním se skrývá velmi propracovaný systém velikostí , ze kterého vycházejí všechny modely woom a do kterého jsme „nalili“ velké množství statistických dat o dětské anatomii. Díky tomu je tím nejlepším nástrojem, jak pro svou dceru nebo svého syna vybrat online správný model značky woom.

Ve skutečnosti o tom v zásadě rozhodují dva faktory: výška postavy dítěte a jeho cyklistická zdatnost . A náš vyhledávač kol je postaven právě na obou těchto faktorech. Jestli si chcete být jisti, jestli do našeho vyhledávače kol zadáváte všechno správně, můžete si na následujících řádcích přečíst, co přesně pod těmito dvěma pojmy rozumíme.

Výška postavy

Jakmile zadáte věk svého dítěte, můžete ještě upřesnit, jestli je vaše dítě malého, středního, nebo velkého vzrůstu. Zde byste si měli představit, jak velké je vaše dítě v porovnání se svými vrstevníky. Je většina jeho vrstevníků o hlavu menší? Pak je nejspíš vaše dítě na svůj věk "velké". Nebo je spíš stejně velké jako většina jeho vrstevníků? Pak je zřejmě „středního“ vzrůstu. Jestli si i přesto nejste jisti, můžete se ještě podívat do zdravotního průkazu dítěte nebo použít nějakou online kalkulačku tělesné výšky.

Zdatnost

U faktoru zdatnosti je na výběr mezi "začátečníkem" a "pokročilým".Je vaše dítě spíše váhavé a opatrné, nemá zkušenosti s ježděním na kole, resp. si ještě na kole není vůbec jisté? Neumí se zatím samo rozjet nebo bezpečně zatočit? Pak bychom vaše dítě zařadili mezi začátečníky. Je vaše dítě naopak opravdový pohybový talent, který se každé sportovní výzvě postaví odvážně čelem, s šikovností jemu vlastní, a na kole už jezdí sebejistě? Dokáže samo nasednout a sesednout, rozjet se, zatočit a včas zabrzdit? Pak byste měli zvolit pokročilou úroveň.

Po zadání těchto údajů se vám zobrazí takové kolo woom, které je pro vaše dítě vhodné a u kterého si můžete být jisti, že daná velikost je přesně ta pravá.

Proč (vlastně) neuvádíme výšku od paty do rozkroku

I když se v souvislosti s výběrem kola neustále zmiňuje výška od paty do rozkroku (nebo též délka vnitřní strany nohy), platí, ževe skutečnosti mnohem důležitější je to, jak dítě umí jezdit . Motoricky nadané dítě si s o trochu větším kolem snadno poradí a určitě na něm zvládne jezdit, zatímco stejně vysoké, ale pohybově méně nadané dítě se na stejném kole nebude cítit jistě a bude to na něj prostě moc. Když si srovnáte statistická data o výšce od paty k rozkroku u dětí stejného věku, zjistíte, že příliš nevybočují z průměru. Když k tomu uvážíte, že při měření této výšky záleží na oblečení, a jak přesně ji měříme, může docházet k odchylkám v řádu několika centimetrů, z čehož jasně plyne, že tato veličina nemá příliš velkou vypovídací hodnotu. Z tohoto důvodu jsme se záměrně rozhodli tuto zdánlivě vhodnou míru u našich modelů neuvádět. Pevně věříme, že náš vyhledávač kol je tím nejlepším nástrojem, jak určit, která velikost kola je ta správná.

Pokud ale opravdu na tuto míru nedáte dopustit, pak jsme pro vás připravili přehled, ve kterém najdete konkrétní modely s odpovídající výškou dítěte od paty k rozkroku. Uvedené hodnoty však považujeme vždy za naprosté minimum. Ostatně takoví přeci nejsme, abychom vám něco zatajovali nebo upírali. ;)

Pořídit ještě odrážedlo, nebo rovnou kolo?

Možná ještě zatím vaše ratolest v roce a půl nebo ve dvou a půl letech nejeví o odrážedlo zájem, což je naprosto v pořádku. Každé dítě je jiné a mělo by si samo určit, kdy je na odrážedlo připravené nasednout. V každém případě by se ale mělo naučit jezdit nejdřív na něm a pak teprve na kole , protože na odrážedle si trénuje rovnováhu a postupně i používání ruční brzdy, což je pro jízdu na kole velmi důležité.

Pro děti, které o odrážedlo začnou projevovat zájem až později, jsme speciálně vyvinuli 14″ model woom 1 PLUS, který je větší než klasické začátečnické 12″ odrážedlo. Protože se děti s odrážedlem poměrně rychle sžijí, dodáváme tento větší model woom 1 PLUS s předmontovaným stupátkem SURFBOARD, se kterým si vaše ratolest užije spoustu zábavy. Jakmile zvládne dobře držet balanc a opře se do toho trochu víc, může si dát nohy „nahoru“ (na stupátko) a vychutnat si krásný pocit, jak sviští kupředu.

woom 1
woom 1
woom 1 PLUS
woom 1 PLUS

První kolo – woom 2, nebo woom 3?

Když se nás zákazníci ptají na velikosti, nejčastější otázka zní, jak velké má být úplně první kolo – mám pořídit woom 2, nebo woom 3?

Zvlášť u prvního kola v každém případě platí: kolo nekupujte větší než je třeba. I když už vaše ratolest bez problémů drandí po okolí na odrážedle, musí se po přesedlání na své první kolo naučit šlapat zcela od nuly. Přitom musí stále držet rovnováhu, řídit, brzdit a zatáčet. Zvládnout to všechno najednou je poměrně náročné a právě proto se musí vaše dítě cítit jistě a bezpečně . Tak se ale většinou cítit nebude, když pojede na kole, které je na něj moc velké, tj. když jenom těsně dosáhne špičkami na zem. V našem vyhledávači byste tedy měli při výběru prvního kola pro svého syna nebo dceru uvést začátečnickou úroveň, a to dokonce i tehdy, když už jsou z nich na odrážedlech opravdoví závodní jezdci.

woom 2
woom 2
woom 3
woom 3
Nezapomínejte totiž, že první kolo má velký vliv na to, jaký vztah si vaše dítě vytvoří k cyklistice a jestli ho jízda na něm bude bavit. Třebaže se může stát, že vaše ratolest z kola za jednu sezónu vyroste, investice do něj se vám přesto vyplatí, když uvidíte, jak to vaše dítě baví a jak na něm jezdí s nadšením a jistotou. Naše kola woom mají velmi kvalitní zpracování a neztrácejí hodnotu, takže je navíc po krátké době používání můžete prodat za vysokou zůstatkovou cenu.

Přeskakování velikostí

Jezdí už vaše dítě sebejistě na modelu woom 2, woom 3, nebo woom 4 a vy uvažujete, jestli by třeba jednu velikost nemohlo přeskočit? I při tomto rozhodování vám pomůže náš vyhledávač – stačí se ho zeptat na radu

V zásadě ale přeskakování velikostí příliš nedoporučujeme. Není totiž radno to podceňovat. Od modelu woom 4 výš máme na kolech nový prvek – přehazovačku, která se u vašeho dítěte hlásí o další pozornost. I když už je při jízdě na kole velmi sebejisté a dosáhne konečky palců na zem i na modelu ob jednu velikost, měli byste mít na paměti, že přeskočení dané velikosti neznamená jen větší rám, ale také to, že je kolo těžší a že by kolo o jednu velikost menší bylo celkově jednodušeji ovladatelné. Zvlášť v situacích, ve kterých je třeba reagovat rychle.

Systém velikostí máme dobře promyšlený: je nastaven tak, aby vaše dítě jakéhokoli věku sedělo vždy na padnoucím kole. S přeskakováním velikostí se nepočítá. Díky našemu představci Vario počínaje modelem woom 4 rostou řidítka nejen do výšky, ale také do dálky. Můžou tedy vašemu dítěti sloužit opravdu dlouho, a to vždy při zachování ideálního posedu na kole.

Naše mise

Nadchnout děti pro cyklistiku. To je naše mise. Vztah k ježdění na kole si může vaše dítě vypěstovat jen tehdy, když se bude na kole cítit sebejistě a dobře a když nad ním bude mít plnou kontrolu . Tato podmínka ale není téměř nikdy splněna v případě, že má kolo, do kterého musí ještě dorůst.

přejít na vyhledávač kol
Nahoru
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb souhlasíte s používáním souborů cookies.  více informací