První krůčky na odrážedle: držení rovnováhy

Na začátku cyklistického dobrodružství je třeba se naučit na kole, resp. na odrážedle udržet rovnováhu.

Probudit v dětech zvědavost, jakmile umí chodit. Ideálně v takovém prostředí, kde již pobíhají ostatní děti. Pozorováním ostatních dětí v nich totiž roste chuť se hýbat a zároveň od nich odkoukají pohyb! Když budete děti do něčeho tlačit, setkáte se v lepším případě tak akorát s nulovou odezvou. Samy si určují, kdy přišel ten správný okamžik nasednout na kolo. Když je sedlo nízko a řidítka vysoko, pak mají těžiště v podobné pozici jako při chůzi. Postupně se kroky na odrážedle protahují a z chůze je najednou jízda!

Tento proces se dá podpořit mírně klesajícím povrchem daleko od jakéhokoli provozu a stresových faktorů. I když je pro děti nejlogičtější zastavit pomocí nohou, jde v této fázi především o to, aby se již teď naučily správně brzdit. Až později přesedlají na kolo, půjde jim ovládat ruční brzdu levou zadní! Velmi vám ale klademe na srdce: je třeba mít pořád nasazenou helmu a rukavice.

woom 1
woom 1
12″  •  3 kg
1,5 - 3,5 roku  •  82 - 100 cm
woom 1 PLUS
woom 1 PLUS
14″  •  4,3 kg
3 - 4,5 roku  •  95 - 110 cm

Krok 1: chůze

První „odrazové“ kroky se dítě učí posazené obkročmo na odrážedle s rukama na řidítkách. Nejlíp se učí napodobováním: prostě čapněte nové odrážedlo a vezměte svoji ratolest do parku, kde už sviští ostatní děti!

Tip 1: Nastavte sedlo do správné výšky. Dítě by mělo stát oběma nohama pevně na zemi. Mezi sedlem a zadkem dítěte by měly být minimálně 3 až 5 cm místa.
Tip 2: Na začátku mu můžete pomoct a podepřít ho v ramenou, dokud se po několika málo krůčcích nenaučí odrážet a jet na odrážedle stabilně.

Krok 2: Jízda

Krůčky se začnou prodlužovat a po chůzi, kterou už má vaše dítě v malíku, konečně odlepí nohy od země. Po chvíli zkoušení si je dá za jízdy s patřičnou hrdostí nahoru!

Tip 1: Jakmile se již vaše ratolest na odrážedle pohybuje více během než chůzí, můžete mu začít postupně po malých krůčcích zvedat sedlo.

Krok 3: Brzdění

V ideálním případě se dítě naučí brzdit již na odrážedle, protože na něm má ještě pevnou půdu po nohama. Brzda na odrážedle woom připravuje dětem půdu pro bezpečné a správné brzdění na kole. Pak – spolu s citem pro rovnováhu – nezbývá už nic jiného, než se na prvním kole naučit šlapat do pedálů!

Tip: Jakmile dítě úspěšně zvládne první odrážecí pokusy, můžete mu na zvednutém odrážedle ukázat, jak funguje brzda. Uvidí, jak se zadní kolo při zatáhnutí za brzdovou páčku zablokuje. Zatáhnout za ni velmi snadno a bezpečně dokážou ostatně už i ti nejmenší!

Od první zkoušky rovnováhy k profesionálnímu cyklistovi

Zvládnutí jízdy na kole za 15 minut

A teď do toho pojďme šlápnout. Z odrážedla je to k jízdnímu kolu menší krůček, než jak se na první pohled zdá.

Jak si poradit s nástrahami terénu

Akční rádius se zvětšuje. Děti už nejezdí jenom rovně, ale do kopce, do zatáček, s větrem jako o závod a svět jim leží u nohou.

Nahoru
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb souhlasíte s používáním souborů cookies.  více informací