Nohy na pedály aneb jak se naučit na kole za 15 minut

A teď do toho pojďme šlápnout. Z odrážedla je to k jízdnímu kolu menší krůček, než jak se na první pohled zdá. Jestli se vaše dítě naučilo držet rovnováhu již na odrážedle, pak pro něj bude přechod na kolo úplná hračka. A i kdyby nebyla, jednou se mu to určitě podaří! Důležité je mu ukázat spojitost mezi pedály a koly. Pak pochopí, jak funguje šlapání! Nejlepší bude, když mu vzápětí vysvětlíte, k čemu je a jak se ovládá zeleně označená zadní brzda.

Krok 1: Šlapání

Než se s dětmi pustíme do samotného procvičování, je dobré využít jejich zvědavosti a vysvětlit jim, jak kolo funguje. Pak se jim hned bude šlapat o poznání snáz! Když jsou děti zvyklé jezdit na odrážedle, pak se naučí i rychle šlapat na kole. Nezapomeňte na důležitou výbavu! Měly by mít helmu a rukavice.

Tip 1: Jestli chcete, aby vaše ratolest rychle pochopila, jak šlápnutím do pedálu roztočí zadní kolo, tak jim to jednoduše ukažte – stačí zvednout kolo a vší silou zatočit pedály. A pak kolo pomocí brzdy zabrzdit.
Tip 2: Sedlo byste měli nastavit do takové výšky, aby dítě dosáhlo nohama dobře na zem a mělo paty lehce ve vzduchu.
Tip 3: Při prvních pokusech byste měli dítě lehce přidržovat buď za ramena, nebo za sedlo. Opravdu jenom lehce, ne příliš pevně, a hlavně na kolo nemontujte postranní kolečka. Držení rovnováhy se dětí učí samy od sebe, přitom jim pomůže, když se trochu rozjedou.

Krok 2: Jízda na kole

Už se začíná blížit ten velký okamžik, už je téměř na dosah! I když dítě ještě lehce přidržujete, je důležité, aby samo cítilo sílu, která ho tlačí kupředu.

Tip 1: Jakmile začne šlapat samostatně, můžete se začít držet čím dál víc stranou a postupně ho přenechat kolu napospas.
Tip 2: Optimální je mít kolem sebe dostatek volného prostoru na mírně svažité rovině, kde nejsou překážky jako třeba patníky.

Krok 3: Brzdění a zastavení

Během prvních metrů je vždycky důležité běžet vedle dítěte, abyste ho mohli v případě potřeby jemně zastavit nebo zabránit pádu. Po několika pokusech by si ale mělo samo vyzkoušet, jak se brzdí!

Tip 1: Děti většinou brzdí instinktivně nohama. Proto byste si měli dát záležet na tom, abyste je co nejdřív naučili správně brzdit zelenou brzdovou páčkou! Nejlíp váš junior zastaví, když bude nejdřív brzdit a pak až dá nohy na zem!

Krok 4: Samostatný rozjezd

Samostatný rozjezd z místa je posledním krokem k získání nezávislosti a podnikání dobrodružných výprav na dvou kolech. Když si přitom ohlídáte několik drobností, zvládne to váš junior hravě jedna dvě!

Tip 1: Každé dítě má jednu nohu dominantní – kterou nohou rozšlapává šišky, pravou, nebo levou? Přesně tahle noha by měla stát na pedále, když se vaše dítě bude chtít rozjet, a sice v poloze 1 hodiny. A teď jen sednout na sedlo, jednou nohou na pedálu v té správné poloze, šlápnout a druhou nohou se odrazit od země.
Tip 2: Druhou možností je nacvičovat rozjezd stejně jako na odrážedle: prostě se odrážet a při dosažení potřebné rychlosti dát nohy na pedály.

Od první zkoušky rovnováhy k profesionálnímu cyklistovi

Jak si poradit s nástrahami terénu

Akční rádius se zvětšuje. Děti už nejezdí jenom rovně, ale do kopce, do zatáček, s větrem jako o závod a svět jim leží u nohou.

První krůčky na odrážedle

Na začátku cyklistického dobrodružství je třeba se naučit na kole, resp. na odrážedle udržet rovnováhu. Probudit v dětech zvědavost, jakmile umí chodit.

Nahoru
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb souhlasíte s používáním souborů cookies.  více informací