Jak si poradit s nástrahami terénu: pilovat, zlepšovat se a dál se učit

Akční rádius se zvětšuje.  Děti už nejezdí jenom rovně, ale do kopce, do zatáček, s větrem jako o závod a svět jim leží u nohou. V sedle už dlouho vydrží bez sebemenší námahy a s tím rostou i možnosti, co všechno se dá objevovat. Jeden převod přestává stačit – chce to první přehazovačku! Na kolech woom se děti naučí rychle a lehce přehazovat. Pak je třeba se naučit bezpečně zdolávat překážky jak v přírodě, tak i v provozu.

Neustále se zdokonalovat.  Ať už cestou do školy nebo odpoledne, když se jede ke kamarádům. Když máte kolo, získáváte mobilitu. Už Adam Opel věděl, že "žádný jiný vynález v sobě nesnoubí užitečné s příjemným tak, jako bicykl." Aby tento příjemný pocit přetrval, vyplatí se neustále zkoušet něco nového nebo si procvičovat to, co už se člověk naučil dříve. I přesto, že děti už dávno vědí, jak se jezdí.

Přehazování

Když člověk dobře řadí, šetří materiál i vlastní síly! Nejlepší je, když budou děti řadit podle vašich pokynů – přitom se musí snažit řadit co nejtišeji.

Tip 1: Nejdřív by si to měly vyzkoušet společně s vámi na nějakém rovném povrchu. Řekněte jim, ať chvíli nešlapou, ukažte jim, jak otočit rukojetí, a pak ať lehce šlapou dál. Nechte je, ať si princip řazení vyzkouší samy, ideálně hravou formou: když chtějí jet rychleji, ať zařadí těžší převod, když pomaleji, tak lehčí převod.
Tip 2: Tiché řazení se dá cvičit v lehce kopcovitém terénu. Před kopcem je třeba to pořádně rozšlapat, pak se přestat tolik opírat do pedálů, přeřadit a jemně šlapat dál, než si řetěz sedne na nový převod.

Zdolávání překážek

Než se s dítětem odvážíte do silničního provozu, mělo by se nejdřív naučit suverénně zdolávat menší překážky. Během několika dobře cílených cvičení se dobře a bez kolize naučí přejíždět kořeny v parku, jet po štěrku nebo také po kluzkém povrchu.

Tip 1: Pokud mají děti bezpečně přejet přes nerovnosti, musí zaujmout tzv. základní postoj, kdy jsou pedály ve vodorovné poloze, nohy lehce pokrčené, rychlost jízdy střední, boky rovně nad středem kola, lokty směrem lehce pokrčené ven a ramena ve směru řidítek. V této pozici lze optimálně odpružit a přejet přes nerovnosti, aniž bychom se nechali vyvést z rovnováhy.
Tip 2: Děti se musí během jízdy naučit lehce nadhodit přední kolo, aby dokázaly přejet přes větší překážky, jako jsou kupříkladu obrubníky, a nevjely do nich. Nadhození kola se provádí ideálně tak, že silně šlápnete a lehce nadzvednete řidítka. Při nadzvedávání předního kola také pomůže, když se lehce zakloníte.
Tip 3: Překážkou může být i mokrá vozovka, listy nebo štěrk. Jízdu na kluzkém povrchu je třeba nacvičovat při pomalých rychlostech. To, jak se kolo chová při jízdě a během brzdění, by si měly děti ideálně zažít v předem určené zóně a zkoušet tak dlouho, dokud nebudou schopné zastavit přesně na vyznačené čáře.

Zdokonalování rovnováhy

Na delších túrách se jede líp se sedlem, které je vytažené trochu výš. Sedlo svému dítěti tedy jednoduše postupně zvyšujte až do okamžiku, kdy má nohy v kolenou lehce pokrčené a na zem dosáhne jen konečky prstů. Držení rovnováhy by ale před tím mělo mít už v malíku. K tomu vám můžeme dát následující tipy:

Tip 1: Děti by měly umět jezdit na kole s jednou rukou na řidítkách stejně bezpečně a suverénně jako s oběma rukama, a to ať už když ukazují, kam chtějí na křižovatce odbočit, nebo když si z obličeje otírají rozpláclé mouchy. Jízdu s jednou rukou na řidítkách je nejlepší nacvičovat během jízdy na rovném povrchu bez šlapání při středních rychlostech. Dítě by mělo nejdřív zkusit trochu uvolnit jednu ruku, na krátkou chvíli ji sundat z řidítek, a pak uvidí, co se stane. Ruku by pak mělo vzdalovat od řidítek postupně dál a dál.
Tip 2: Zabrzdit bez sundání nohou z pedálů. Toto cvičení probíhá na měkkém povrchu. Dítě by si mělo vyzkoušet kontrolovaně zcela zastavit a hned se zase rozjet, aniž by přitom sundalo nohy z pedálů. Když bude mít pedály ve vodorovné pozici, nebude pro něj žádný problém udržet balanc, dokonce ho to bude bavit!
Tip 3: Rovnováhu si může hravou formou natrénovat pomocí menších míčků a dvou kbelíků. Otočte jeden kbelík dnem vzhůru a druhý postavte v dostatečné vzdálenosti od toho prvního. Na první kbelík položte malý míček. Děti pak mají za úkol míček za jízdy vzít a dovézt ho, resp. hodit do druhého kbelíku.

Od první zkoušky rovnováhy k profesionálnímu cyklistovi

Zvládnutí jízdy na kole za 15 minut

A teď do toho pojďme šlápnout. Z odrážedla je to k jízdnímu kolu menší krůček, než jak se na první pohled zdá.

První krůčky na odrážedle

Na začátku cyklistického dobrodružství je třeba se naučit na kole, resp. na odrážedle udržet rovnováhu. Probudit v dětech zvědavost, jakmile umí chodit.

Nahoru
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb souhlasíte s používáním souborů cookies.  více informací